Copywriter kim jest, czym się zajmuje

Praca copywritera – na czym polega? Czym się zajmuje copywriter?

Kto stoi za chwytliwymi hasłami reklamowymi i wpadającymi w ucho sloganami? Kim jest twórczy umysł, który potrafi w kilku słowach przekonać Cię do zakupu danego produktu? Odpowiedź brzmi: copywriter! W tym obszernym artykule przybliżę Ci tajniki pracy copywritera. Zapraszam do lektury!

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Jakie są główne zadania copywritera.
 • Dla kogo pracuje copywriter.
 • Jak wygląda typowy dzień pracy copywritera.
 • Jakie umiejętności i cechy powinien posiadać dobry copywriter.
 • Jak rozpocząć karierę w zawodzie copywritera.
 • Jakie narzędzia wykorzystuje copywriter
 • Jakie są minusy zawodu copywritera.

Czym zajmuje się copywriter?

Copywriter odpowiada za tworzenie tekstów reklamowych i marketingowych. Jego głównym zadaniem jest pisanie przekonujących treści, które skłaniają odbiorców do określonych działań.

Copywriter powinien dobrze znać produkt lub usługę, na których temat pisze teksty, aby w atrakcyjny sposób podkreślić ich zalety. Powinien też rozumieć potrzeby i motywacje klientów, aby odpowiednio dopasować przekaz. Dlatego copywriterzy często współpracują z działami marketingu i sprzedaży, analizując dane o odbiorcach.

Praca copywritera wymaga kreatywności w tworzeniu treści oraz umiejętności przekonywania i budowania zaufania poprzez dobór odpowiednich argumentów i słownictwa. Osoby na tym stanowisku odgrywają ważną rolę w kształtowaniu wizerunku marki i stymulowaniu sprzedaży poprzez odpowiednio napisane treści.

Jakie są główne zadania copywritera?

Główne zadania copywritera to przede wszystkim tworzenie różnorodnych tekstów reklamowych i marketingowych, takich jak:

 • slogany,
 • nagłówki,
 • opisy produktów,
 • treści stron internetowych,
 • scenariusze spotów reklamowych,
 • posty do mediów społecznościowych,
 • nazwy marek, usług, produktów.

Copywriter analizuje brief od klienta, zbiera niezbędne informacje o temacie, produkcie lub usłudze i grupie docelowej. Następnie opracowuje koncepcję i tworzy tekst, który w atrakcyjny, przystępny sposób spełnia określone funkcje, np. komunikuje przewagi oferty i zachęca do określonych działań.

Copywriter często odpowiada za współpracę z grafikami i koordynację prac nad projektami reklamowymi. Gdy pracuje w agencji, dba o spójność przekazu tekstowego i graficznego. Do jego obowiązków może należeć analiza efektywności wdrożonych kampanii i raportowanie wyników. Zadania na stanowisku copywritera są więc szerokie i różnorodne, co najlepiej oddaje charakter tej pracy.

Dla kogo pracuje copywriter?

Copywriterzy pracują dla różnorodnych podmiotów i firm z wielu branż, które chcą realizować cele wizerunkowe, marketingowe czy sprzedażowe za pomocą treści. Najczęściej zatrudniają ich agencje reklamowe, SEO i marketingowe, w których copywriterzy tworzą kampanie dla wielu klientów.

Copywriter może też pracować bezpośrednio dla konkretnych firm, np. sklepów internetowych czy jako część działu marketingu średnich i dużych przedsiębiorstw. Copywriterzy działają też na własny rachunek, świadcząc usługi freelancerskie.

Bez względu na formę zatrudnienia ich odbiorcami usług copywriterskich są marketerzy, menedżerowie i przedsiębiorcy, którzy chcą zwiększyć sprzedaż i rozpoznawalność swoich produktów lub usług poprzez wysokiej jakości, profesjonalne treści.

Copywriterzy są kluczowym ogniwem działań content marketingowych, dlatego zatrudniają ich też wydawnictwa i redakcje tworzące treści informacyjne i rozrywkowe. Copywriter może specjalizować się w konkretnych branżach (IT, motoryzacyjna, finanse itp.), jak również pisać np. artykuły na różnego rodzaju tematy.

Dzięki doświadczeniu mogą tworzyć angażujące teksty oparte na głębokiej znajomości danej tematyki i potrzeb czytelników.

Dla kogo pracuje copywriter?

 • agencje marketingowe i reklamowe – copywriterzy przygotowują kampanie dla wielu klientów z różnych branż,
 • firmy produkcyjne i usługowe – w działach marketingu lub na zasadzie outsourcingu,
 • media i wydawnictwa – copywriterzy tworzą treści informacyjne i rozrywkowe, np. artykuły tematyczne,
 • sklepy internetowe – odpowiadają za opisy produktów, treści na strony, opisy kategorii,
 • freelancerzy – copywriterzy pracujący na własny rachunek dla wielu podmiotów.

Bez względu na formę zatrudnienia copywriter dostarcza atrakcyjne treści, które budują wizerunek marki i zwiększają sprzedaż. Ich umiejętności są potrzebne w wielu branżach.

Jak wygląda typowy dzień pracy copywritera?

Typowy dzień pracy copywritera jest bardzo zróżnicowany i wymaga elastyczności. U mnie zaczyna dzień od sprawdzenia poczty e-mail i harmonogramu zadań. Następnie analizuję otrzymane od klientów briefy. Na tej podstawie opracowuję wstępne koncepcje, tworzę szkice tekstów, dobieram argumenty, następnie piszę treść, sprawdzam i publikuję. I tak w kółko kilkanaście/kilkadziesiąt razy w ciągu dnia J

Praca copywritera w dużej mierze obejmuje:

 • siedzenie przy komputerze,
 • wyszukiwanie informacji,
 • wymyślanie,
 • pisanie.

Jednak copywriter nie pracuje w pojedynkę. Często uczestniczy w burzach mózgów i spotkaniach zespołu kreatywnego, komunikuje się z klientami i współpracownikami. Może współpracować z grafikami, analitykami marketingu, działem social mediów. Weryfikuje pomysły, szuka inspiracji, wymienia się doświadczeniami.

Bardzo ważna jest też analiza rezultatów. Copywriter monitoruje dane dotyczące zasięgów, konwersji, sprzedaży. Na tej podstawie modyfikuje i optymalizuje treści.

Jakie kompetencje powinien mieć dobry copywriter?

Podstawowymi kompetencjami dobrego copywritera są przede wszystkim:

 • doskonała znajomość języka,
 • umiejętność pisania przyciągających uwagę i angażujących tekstów,
 • kreatywność,
 • zdolności analityczne,
 • łatwość nawiązywania kontaktów,
 • otwartość na pracę zespołową,
 • chęć ciągłego rozwijania swoich umiejętności,
 • ciekawość świata,
 • umiejętność obserwacji trendów i zjawisk społecznych.

Ponadto copywriterzy powinni wykazywać się samodyscypliną, gdyż ta praca wymaga skupienia i systematyczności. Warto umieć gospodarować czasem i dotrzymywać terminów. Niezbędne jest znajomość branży i firmy, dla której się pisze – ułatwia tworzenie merytorycznych, rzetelnych tekstów.

Jak zostać copywriterem?

Aby zostać copywriterem, warto zdobyć odpowiednie wykształcenie kierunkowe oraz praktyczne doświadczenie w tej profesji. Studia filologiczne, dziennikarskie lub z zakresu marketingu i reklamy dostarczą wiedzy teoretycznej i umiejętności warsztatowych. Jednak kluczowe będzie rozwijanie zdolności kreatywnego i efektywnego pisania, np. poprzez udział w warsztatach copywriterskich albo samodzielne ćwiczenia.

Po studiach cenna będzie praktyka np. w agencji reklamowej lub dziale marketingu, gdzie rozpoczynający karierę copywriter poznaje realia tej pracy. Warto też budować własne portfolio tekstów reklamowych dla fikcyjnych briefów, analizować dobre wzorce i techniki copywriterskie, poznawać nowe metody i sposoby pisania.

Znaczenie rozwoju umiejętności w pracy copywritera

Dobry copywriter stale rozwija swoje umiejętności i śledzi najnowsze trendy w marketingu. Przydatne jest uczestnictwo w branżowych konferencjach oraz kursach specjalistycznych, np. ze storytellingu czy content marketingu. Warto czytać fachową literaturę dotyczącą perswazji, psychologii i nowych mediów.

Świadomy swoich celów copywriter powinien stale poszerzać swoją wiedzę o produktach, usługach, firmach i branżach, dla których pisze teksty. Analizowanie danych o zachowaniach konsumentów i badanie ich motywacji pozwala zaś tworzyć skuteczniejsze treści, podczas gdy networking w środowisku branżowym umożliwia wymianę doświadczeń i nawiązanie cennych kontaktów.

Rola copywritera na poszczególnych etapach tworzenia tekstu

Etap tworzenia tekstuKluczowe czynności copywriteraWykorzystywane umiejętności
Określenie celuAnaliza briefu od klientaZdolności analityczne, zrozumienie potrzeb klienta
Zbieranie informacjiResearch dotyczący produktu, firmy, rynku docelowegoDociekliwość, umiejętność selekcjonowania informacji
Opracowanie koncepcjiBurza mózgów, tworzenie map myśli i szkicówKreatywność, wyobraźnia, umiejętność syntezy
Pisanie tekstuDobór słownictwa, budowa zdań i akapitówBogaty zasób słownictwa, znajomość zasad retoryki
Weryfikacja tekstuKontrola jakości i poprawności treściSamokrytycyzm, wychwytywanie niedociągnięć
Publikacja i monitoringUmieszczenie treści we właściwym miejscu, śledzenie efektówOrientacja w mediach i kanałach komunikacji

Narzędzia pracy copywritera

Podstawowym narzędziem copywritera jest oczywiście komputer z edytorem tekstu, w którym powstają projekty – artykuły, opisy, posty w mediach społecznościowych. Copywriter korzysta z arkuszy kalkulacyjnych do analizy danych marketingowych dotyczących grup docelowych i efektów kampanii. Niezastąpione są narzędzia do analizy internetu w poszukiwaniu inspiracji i wiedzy o trendach.

Polecam też aplikacje do zarządzania projektami i organizacji pracy, które ułatwiają planowanie zadań i dotrzymywanie terminów. Coraz popularniejsze stają się modele językowe i generatory treści wykorzystujące sztuczną inteligencję w generowaniu tekstów i pomysłów. Jednak najważniejsze pozostają umysł i kreatywność copywritera – to one decydują o powodzeniu kampanii reklamowych.

Jakie minusy ma praca jako copywriter?

Praca copywritera ma również pewne niedogodności. Po pierwsze, jest to zajęcie w dużej mierze samotne. Copywriter spędza wiele godzin przy komputerze, pisząc teksty. Oznacza to ograniczone kontakty społeczne. Choć często jest częścią zespołu, ostatecznie sam tworzy treści i z reguły we własnym zakresie musi zadbać o ich jakość. To duża odpowiedzialność.

Kolejną wadą jest nieregularność pracy. Copywriterzy nierzadko pracują pod presją czasu, aby zdążyć z projektami. Praca po godzinach i w weekendy, gdy zbliżają się deadliny, staje się czymś normalnym. Trzeba się liczyć z tym, że zawód copywritera rzadko ogranicza się do 8 godzin dziennie. Ponadto w branży reklamowej zdarzają się okresy mniejszego zapotrzebowania na usługi copywritera.

Copywriterze, do dzieła!

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi udało Ci się dowiedzieć, jak wygląda praca copywritera oraz jakie umiejętności i cechy są potrzebne w tym zawodzie. Będzie mi miło, jeżeli te informacje pomogą Ci podjąć świadomą decyzję o wyborze ścieżki kariery. Po 15 latach działalności w tym zawodzie z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że copywriting to pasjonujące zajęcie dla osób kreatywnych i komunikatywnych. Powodzenia!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *