Copywriter cennik

Cennik copywritera 2024. Ile kosztuje copywriting?

Ile obecnie kosztują usługi copywritera? Jak kształtują się stawki rynkowe za copywriting, content marketing czy redakcję w 2024 roku? Czy cena zależy od długości tekstu, a może od stopnia trudności tematu? Dowiesz się, jakie są realne widełki cenowe dla poszczególnych usług – od prostych opisów po landing page i poznaj czynniki wpływające na cennik copywritera.

Podstawowy model rozliczania za 1000 znaków ze spacjami

Zanim przejdziemy do konkretnych stawek, przyjrzyjmy się bliżej modelom rozliczenia z copywriterem. Podstawowym i najbardziej powszechnym wariantem rozliczania usług copywritingu jest stawka za 1000 znaków ze spacjami. Ten sposób wyceny ma wiele zalet:

 • jest przejrzysty,
 • można go łatwo zastosować w praktyce,
 • umożliwia precyzyjne określenie wartości zlecenia na podstawie uzgodnionej z klientem długości tekstu. 

Stawki za 1000 znaków ze spacjami zwykle zaczynają się od około 16-20 zł i mogą sięgać nawet 100-150 zł w przypadku treści wymagających specjalistycznej wiedzy lub twórczego podejścia. Przeciętne ceny copywritera w 2024 roku kształtują się w widełkach 20-60 zł za 1000 znaków w zależności od poziomu trudności tekstu. Rozliczanie w ten sposób pozwala na elastyczne dostosowanie kosztów do potrzeb klienta.

Dlaczego warto się rozliczać na podstawie długości treści?

Model rozliczania copywritera za ilość wytworzonego tekstu, najczęściej liczonego w tysiącach znaków ze spacjami, ma wiele zalet. Przede wszystkim zapewnia przejrzystość i łatwość kalkulacji kosztów dla klienta, który dokładnie wie, ile zapłaci za konkretną liczbę słów

Co więcej, rozliczanie za objętość tekstu motywuje copywritera do efektywnej pracy i maksymalizacji ilości treści. Z drugiej strony zmusza go też do zwięzłości i unikania zbędnych słów.

Wadą tego systemu może być zaś pokusa rozwlekania tekstu i dodawania niepotrzebnych fragmentów jedynie po to, aby zwiększyć liczbę znaków. Dlatego kluczowe jest zaufanie między copywriterem a klientem.

Mimo pewnych mankamentów rozliczanie z copywriterem za konkretną liczbę znaków wydaje się optymalnym modelem, łączącym przejrzystość z motywacją do efektywnej pracy. Dla wielu usługodawców i klientów stanowi standardowy model wyceny.

Różnorodność modeli rozliczeniowych w zależności od zakresu zlecenia

Choć rozliczanie za 1000 znaków ze spacjami jest standardem, w praktyce stosuje się również inne modele wyceny pracy copywritera, dostosowane do charakteru i zakresu konkretnego zlecenia.

Przy projektach obejmujących wiele elementów, np. całą strategię content marketingową, stosuje się często rozliczenie ryczałtowe za całość wykonanych prac. Z kolei przy zadaniach kreatywnych, takich jak tworzenie nazw, sloganów czy tekstów reklamowych, można się spotkać z wyceną za sztukę – np. za jedną propozycję hasła reklamowego.

Dla stałych klientów warto rozważyć rozliczenie godzinowe lub miesięczny abonament obejmujący ustaloną liczbę godzin pracy copywritera. Pozwala to na elastyczne wykorzystanie budżetu w zależności od bieżących potrzeb.

Bez względu na model wyceny najważniejsze jest jasne określenie zakresu prac, uwzględnienie ewentualnych poprawek czy dodatkowych konsultacji oraz terminu realizacji. To warunek uczciwego ustalenia satysfakcjonującej obie strony ceny, odpowiadającej wartości copywritingu w 2024 roku.

Zalety i wady poszczególnych modeli rozliczeń

 • Rozliczanie copywritera za ilość wytworzonego tekstu ma zalety przejrzystości i łatwości kalkulacji kosztów, jednak motywuje do tworzenia dłuższych treści. Nie zawsze przekłada się to na ich wartość i może prowadzić do rozwlekłości oraz dodawania zbędnych fragmentów treści.
 • Płacenie za gotowy tekst, np. artykuł, bez względu na długość, zachęca do zwięzłości. Ale copywriter może dostarczyć zbyt krótką treść, która nie wyczerpuje tematu.
 • Stawka godzinowa daje elastyczność, lecz nie gwarantuje terminowości ani motywacji do szybkiej pracy.
 • Rozliczenie ryczałtowe za cały projekt zapewnia kompleksową realizację, jednak utrudnia wprowadzanie poprawek i wiąże się z ryzykiem niedoszacowania zakresu pracy, które może być nieopłacalne dla copywritera.
 • Prowizja od wyników, np. sprzedaży, zysku, konwersji, angażuje do maksymalizacji efektu, ale przy niepowodzeniu copywriter ponosi ryzyko braku wynagrodzenia.

Rozwiązaniem wartym uwagi wydaje się łączenie kilku modeli, np. stawki za znaki i dodatkowo premii za wyniki. Liczy się też długoterminowa współpraca i możliwość negocjowania stawek oraz warunków.

Wpływ długości i tematyki tekstu na cenę usług

Rozliczanie copywritera za ilość wytworzonego tekstu, najczęściej za 1000 znaków ze spacjami, to najpopularniejszy model w branży. Jednak na ostateczną cenę wpływa wiele czynników. 

Duże znaczenie ma tematyka i stopień trudności tekstu. Opisy produktów w sklepie internetowym wycenia się zwykle od 16 zł za 1000 znaków. Ale już tekst o charakterze eksperckim, wymagający rzetelnej analizy problemu i przygotowania merytorycznego, może kosztować nawet kilkakrotnie więcej.

Podobnie content tworzony w celach marketingowych, jak e-mail copywriting, jest droższy niż typowy tekst informacyjny. Wynika to z konieczności zastosowania technik perswazyjnych i psychologii sprzedaży. Z kolei cena tekstu pod kątem SEO zależy m.in. od stopnia optymalizacji i słów kluczowych.

Różnice w wysokości stawek wynikające ze specyfiki pracy

Stawki za usługi copywritera mogą się istotnie różnić w zależności od rodzaju i zakresu zlecenia. Podstawowy podział to teksty użytkowe i kreatywne.

Teksty użytkowe, jak opisy produktów, treści na strony WWW czy artykuły informacyjne wycenia się zazwyczaj w przedziale 15-50 zł za 1000 znaków. Wyższe stawki dotyczą tekstów wymagających gruntownego researchu, analizy danych, konsultacji z ekspertami lub przygotowania merytorycznego.

Treści kreatywne, wykorzystujące techniki perswazji, storytellingu, gry słów, mają z reguły wyższą wartość. Dotyczy to np. tekstów reklamowych, sloganów, tytułów, nazw produktów. Tu stawki zaczynają się od 50-100 zł za pojedynczy tekst.

Wartość copywritingu rośnie wraz ze specjalizacją. Teksty branżowe, specjalistyczne, są droższe niż ogólne. Również obsługa konkretnej grupy docelowej, jak lekarze, prawnicy, może wpływać na cenę usług copywritera.

Wpływ dodatkowych usług na wartość oferty

Oferta copywritera nie musi ograniczać się tylko do samego pisania tekstu. Wiele agencji i freelancerów proponuje dodatkowe usługi, m.in. redakcję i korektę tekstu. Profesjonalna poprawa błędów, literówek i interpunkcji oraz szlif stylistyczny podnoszą jakość contentu. Stawka za korektę i redakcję wynosi zwykle 10-20 zł za 1000 znaków.

Kolejna wartościowa usługa to umieszczenie gotowego tekstu w systemie CMS klienta, co ułatwia publikację treści. W tym przypadku stawki wahają się od kilku do kilkunastu zł w zależności od stopnia skomplikowania systemu.

Optymalizacja SEO podnosi widoczność treści w wyszukiwarkach internetowych. Wycenia się ją zwykle na 5-15% wartości samego copywritingu. Dobór słów kluczowych, nagłówków, linków wewnętrznych zwiększa nakłady pracy copywritera i wpływa na ceny.

Raporty antyplagiatowe gwarantują oryginalność tekstów i chronią przed zarzutami kopiowania treści. Sprawdzanie jednego dłuższego tekstu programem antyplagiatowym kosztuje od kilkudziesięciu groszy do kilku zł.

Tłumaczenia treści na inne języki otwierają szersze możliwości promocji w kraju i za granicą. Stawki tłumaczeń copywritingowych zaczynają się od ok. 30 zł za 1000 znaków.

Możliwości negocjowania stawek

Choć mój cennik copywritera określa konkretne widełki stawek, to w praktyce istnieje spore pole do negocjacji, szczególnie przy dłuższej współpracy. Rabaty przysługują stałym klientom. Przy zamówieniu tekstów o dużej objętości, np. 50 artykułów po kilka tysięcy znaków każdy, uzyskasz 10-20% zniżki. Podobnie zlecenie serii artykułów tematycznych czy opisów produktów daje bonus w postaci niższej stawki.

Z kolei szybkie terminy realizacji umożliwiają negocjowanie wyższych stawek. Copywriter bierze pod uwagę koszt pośpiechu i rezygnacji z innych zleceń. Stawka za tekst na już może być nawet dwa razy wyższa.

Większą swobodę ustalania stawek dają też zlecenia nietypowe, innowacyjne, wymagające kreatywności. Wówczas trudno o cennik, a cena zależy od uzgodnień. Niekiedy copywriterzy często godzą się też na niższe stawki za teksty, które mogą wykorzystać w portfolio lub do celów autopromocji. Wynagrodzeniem jest tu wzrost rozpoznawalności marki.

Czynniki kształtujące ostateczną cenę zlecenia

Na ostateczną cenę zlecenia copywritingowego wpływa wiele elementów:

 • Długość tekstu – im dłuższy, tym niższa stawka za 1000 znaków.
 • Tematyka – teksty branżowe i wąskospecjalistyczne są droższe.
 • Stopień trudności – im bardziej skomplikowany temat, tym wyższa cena.
 • Cel tekstu – np. content marketingowy jest droższy niż informacyjny.
 • Grupa docelowa – tekst kierowany do lekarzy czy prawników jest droższy.
 • Research – im więcej konsultacji i analiz, tym wyższa stawka.
 • SEO – optymalizacja pod kątem słów kluczowych zwiększa koszt.
 • Szybkość realizacji – krótsze terminy oznaczają wyższą cenę.
 • Zakres usług – pełen pakiet z redakcją i umieszczeniem w CMS jest droższy.
 • Renoma copywritera – im bardziej doświadczony, tym wyższe stawki.
 • Stała współpraca – możliwość negocjowania korzystniejszych stawek.

Przykładowe widełki cenowe dla różnych usług copywritingu

Cenniki copywriterów są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Oto przykładowe stawki dla wybranych usług w 2024 roku.

 • Opisy produktów w sklepie internetowym – od 16 do 25 zł za 1000 znaków ze spacjami.
 • Artykuły tematyczne i poradniki – od 20 do 50 zł za 1000 znaków.
 • Teksty eksperckie i specjalistyczne – od 30 do nawet 150 zł za 1000 znaków.
 • Content marketing (np. e-booki) – od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy zł.
 • Landing page – od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy zł.
 • Nazwy firm, produktów, sloganów – od 50 do kilkudziesięciu tysięcy zł. zł za pojedynczą propozycję.
 • Korekta i redakcja tekstu – od 10 do 20 zł za 1000 znaków.
 • Optymalizacja SEO tekstu – od 5% do 15% wartości copywritingu.

Cennik copywritera zależy od wielu czynników – długości treści, tematyki, celu tekstu, grupy docelowej czy zakresu usług. Standardowe stawki za 1000 znaków ze spacjami w 2024 r. mieszczą się w widełkach od 16 do nawet 150 zł. Ale ostateczna cena copywritingu jest zawsze ustalana indywidualnie. Kluczowe jest trafne określenie potrzeb i dostosowanie oferty do konkretnego zlecenia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *